Шотландські танці

Чи бачили ви колись кельтський візерунок? Ці химерно переплетені плавкі лінії, які складаються в симетричну композицію... Та якщо ви спробуєте простежити шлях однієї лінії - ви скоро втратите її у плетиві орнаменту. Так і в шотландських бальних танцях (кантрі-танцях, контрдансах) (Scottish Country Dance, SCD).

Танок утворюють кілька танцюристів, або ж сет (set). Використовуючи нескладні, але витончені й енергійні кроки, кожен із них проходить уздовж своєї, заздалегідь визначеної лінії, поступово гублячись у мереживі танцю, переплітаючись рухами зі своїми партнерами по сету. Так їхні кроки, дотики рук, поглядів і посмішок перетворюються на симетричний і досконалий танцювальний візерунок. Тільки не намагайтеся простежити шлях одного танцюриста! У ці хвилини вони - єдине ціле.

 

Фото: St. Andrew's Society of Panama, standrewspanama.com

 

Кантрі-танці набагато цікавіше танцювати, ніж спостерігати за ними. Адже кантрі - це насамперед спосіб спілкування! Вони мають не багато основних кроків, тому вже через кілька занять ви зможете отримувати задоволення від виконання нескладних танців. Однак помилкою буде вважати їх легкими. Адже, по-перше, існують дуже мудровані за схемою танці, а по-друге, щоб рухи стали насправді правильними, легкими та красивими, слід докласти чимало зусиль.

Утім, можна долучитися до шотландської танцювальної культури, взагалі не маючи підготовки, - для цього існують кейлі-танці (cèilidh, не плутати з ірландськими кейлі). Їх танцюють переважно в парі, сюди належать різноманітні вальси, польки, марші. Такий танець легко вивчити просто на вечірці, заразом познайомившись із партнером!

 

А от хайленд-танці (хайланд, Highland Dance, HD) призначені в першу чергу для сценічних виступів. Хайленд – від початку чоловічий сольний танець. Горяни виконували його на мечах або щитах, демонструючи ворогам свою силу і хоробрість. Підняті догори руки символізували роги оленя, його граційність і непокірність. Хайленд вимагає довгих тренувань і великої майстерності. Зате цей танець просто випромінює силу та енергію, він найкраще передає волелюбність і гордість шотландців.

 

 

 

 

 

 

На фото: Deryck Mitchelson Multi Cowal Champion, www.celticcafe.com

Фото: The New Zealand Academy of Highland and National Dancing, http://www.nzahnd.org.nz

 

Існують і танці, які поєднують у собі елементи бальних танців та хайланду, наприклад Schiehallion.

 

Цими видами танців, наразі окрім хайланду, займається наша школа, утім, ними не вичерпується різноманітність шотландської танцювальної культури. Приєднуйтесь до нас - і ми разом відкриємо для себе її нові виміри!

 

Більше про шотландські бальні танці:

What is SCD?

Інформація на сайті RSCDS (англ.)

"What is Scottish country dancing?"

Результати дослідження різних аспектів світу шотладських бальних (кантрі) танців, проведеного Raphael Orgeret (Ліон, Франція) у 2011 році, за участі «Лугнасаду» (інформація з сайту RSCDS, англ.). Дослідження базується на 887 анкетах, зібраних від учасників з різних країн світу.

"Scottish Country Dance: Controlled Abandon"

Фільм BBC про шотландскі бальні танці та RSCDS.

(Більше про RSCDS - у розділі Зв'язки з RSCDS).